Afyonkarahisar Gezi Rehberi

Sahi, Afyon kaç tane medeniyet için sahne olmuştur? Tam sayısını kestirmek zor olsa da, Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı gibi büyük medeniyetleri ağırladığını bildiğimiz bu şehir, artık günümüzün en önemli turistik merkezlerinden biri. Bunda sahip olduğu kaplıcaların ne kadar payı varda, ören yerlerinin, cami ve kiliselerinin payı da o kadar fazla. O yüzden Afyon’da gezilecek yerler denildi mi aklınıza sadece tek tip bir tatil gelmesin, bu şehirde tahmin ettiğinizden çok daha fazlası var.

 

Kaplıcalar

Kral Midas’ın çıbanlı kızını mucizevi bir şekilde iyileştiren Afyon sularından bahsetmemek olmaz. Afyon kaplıcaları, Afyon’da gezebileceğiniz hem keyifli hem de şifalı yerlerdir. Bu termal sular, birçok hastalığa tedavi sağlamasıyla ünlenmiştir. En çok tercih edilen Gazlıgöl Kaplıcaları, gezinizin ilk durağı olabilir.

 

Afyon Kalesi

Afyon’a tepeden bakan, tüm şehri içine alan manzarasıyla göz kamaştıran Afyon Kalesi, binlerce yıllık tarihini sırtında taşıyarak hala dimdik ayakta durmaktadır. Hititler zamanında yapılan kalenin bir kısmı zarar görmüş olsa da, ana yapısı günümüzde varlığını koruyor.

afyonda gezilecek yerler (5)

 

Afyonkarahisar Müzesi

Bir zamanlar depo olarak kullanılan bina, seneler 1931 yılını gösterdiğinde büyük bir değişimden geçer ve müze olarak yeniden hayat bulur. Uzun bir hazırlık aşamasını arkasında bıraktıktan sonra ziyaretçilere açılan müze, geçirdiği bunca zaman içerisinde de kendini geliştirmeye devam etmiştir. İçerisinde bulunan binlerce arkeoloji ve etnografik eserle el yazması kitaplar hikayelerini dinlemeniz için sizleri bekliyor.

 

Afyon Ulu Cami

1200’lü yıllarda yapılan Afyon Ulu Cami’ye gitmemek olmaz çünkü şehrin en önemli simgeleri arasında. Bir diğer adı da “40 direkli cami” olan Ulu Cami, mimari yapısıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. İçeri girdiğinizde ilk gözünüze çarpacak olan şeyler ahşap direkleri ve tüm tavanı süslemiş olan ahşap işlemeleri. Zarif bir işçiliğin en güzel örneğini sunan cami, Afyon’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

 

afyonda gezilecek yerler (2)

 

Sultan Divani Mevlevihanesi

Mevlevihane deyince ilk olarak aklımıza Konya gelse de, Afyonkarahisar da kendine bu konuda önemli bir yer edinmiştir. 13. yüzyılda kurulan Sultan Divani Mevlevihanesi de bunun en büyük göstergeleri arasındadır. Bir zamanlar Mevlevilik için en mühim merkezlerden biri olan bu Mevlevihane, Türkiye’nin manevi merkezleri arasında ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

 

afyon karahisar hava alanı ile ilgili görsel sonucu

 

Afyonkarahisar tatil ve seyahatlerinizde size en uygun fiyatlarda uçak bileti satın almak için 0212 221 1 221  numaralı müşteri hizmetlerimizi arayabilir; tercihinize göre Uygun.com.tr web adresimiz üzerinden de satın alma işlemlerinizi online olarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

İscehisar Peri Bacaları

Evet, doğru okudunuz. Afyon’da da peri bacaları bulunuyor. Phryg Vadisi’nde, yol boyunca devam eden peri bacaları size muhteşem manzaralar sunacak. Alın fotoğraf makinenizi ve başlayın yürümeye. Tatiliniz boyunca en güzel karelerinize burada imza atacaksınız.

afyonda gezilecek yerler (3)