Trabzon Gezi Rehberi

 

Trabzon Imparatorlugu, Roma ve Osmanli Imparatorlugu gibi büyük imparatorluklara ev sahipligi yapmis sehir, konumu nedeniyle hem ticaret merkezi hem de ihraç limani görevi yapmistir. Binlerce yil boyunca ticaret merkezi olmasi ve liman kenti konumunda yer almasi sebebiyle farkli kültürlerden etkilenmis olan Trabzon; mutfagi, kültürü ve yapisi ile farkli bir gelenege sahiptir. Daglarin yamaçlarina ve içlerine oyulmus manastirlari, mimari yapilari ile büyüleyici olan kilise ve camileri ve doganin tüm ihtisamini sergiledigi yaylalari ile Trabzon, Karadeniz Bölgesinde görülmesi gereken yerlerin basinda gelir. Alisilagelmis tatil anlayisindan uzaklasmak, yeni yerler kesfetmek ve Karadeniz kültürü ile yakinlasmak istiyorsaniz Trabzon’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Trabzon’da neresi gezilir, ne yenir ve ne alinir gibi tüyolari ögrenmek istiyorsaniz sizin için hazirlamis oldugumuz sehir rehberine göz atmalisiniz.

 

 

Sehrin ismi ile Yunan mitolojisinde Lycaon’un oglu Trapezeus’un Arkadya’daki adasina ismini vermesi arasinda bir baglanti vardir. Eusebies’e göre M.Ö. 756 yilinda kurulan sehir, bölgedeki en eski yerlesim yeri olarak bilinen Sinop’tan bile eski bir sehirdir. Trabzon sehrinden ilk defa Atinali Xenophon’un eserlerinde bahsedilir. Merkezinde Yunanlarin, köylerinde de Kolhislerin yasadigi sehir, Zigana Geçidi sayesinde dönemin önemli bir ticaret merkezi ve ihraç limani hâline gelmistir. Ticaret merkezi olan Trabzon, daha sonra Roma Imparatorlugu ile girilen savaslari kaybederek Roma’ yönetimi altina girmistir. Roma Dönemi’nde bazi iç meselelerde basari saglayan sehir, ödüllendirilmis ve serbest sehir statüsü kzanmistir. Daha sonra Hadrian döneminde yenilenmis, Trajan döneminde en görkemli günlerini yasamis ve Germen kabilesi Gotlar tarafindan istilaya ugramistir. Istanbul’un Latinler tarafindan isgali üzerine de Komnenus ailesi sehre siginarak Trabzon Imparatorlugu’nu kurmustur. Osmanli ile iyi iliskiler kuran ve bu sayede varligini sürdürebilen Trabzon Imparatorlugu, Avrupa’daki büyük devletler ile birleserek Osmanli’ya vergi ödemeyi kesmis ve daha önce ödediklerini de geri istemistir. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet 1461 yilinda sehri isgal ederek Osmanli topraklarina katmis ve o tarihten sonra Trabzon, Osmanli topraklarinin egemenliginde kalmistir. Cumhuriyetin ilanindan sonra ise Türkiye’nin altmis birinci ili olarak günümüze kadar gelmistir.

 

trabzon havaalani içi ile ilgili görsel sonucu

 

Evliya Çelebi’nin notlarinda “Bu sehre küçük Istanbul denilse yeridir. Irem baglari gibi süslü bir sehirdir burasi.” diye bahsettigi, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük illerinden biri olan Trabzon’a  Türkiye'nin bir çok noktasindan THY, AtlasJet, OnurAir, Pegasus, SunExpress, Flyair ve AnadoluJet firmalari tarafindan uçak seferleri düzenlenmektedir. Tam da burada Uygun.com.tr web adresimiz devreye giriyor ve sizler için bütün havayolu firmalarinin bilet fiyatlarini aninda karsilastirarak en uygun bilet seçiminde sizlere yardimci oluyor; böylelikle de ekonomik bir yolculuk geçirmenizi sagliyor. Sizlerde ekonomik bir yolculuk geçirerek bütçenize katkida bulunmak ve en ucuz fiyatlardan uçak bileti satin almak istiyorsaniz 0212 221 12 21 numarali telefondan müsteri hizmetlerimize 7/24 baglanabilir tercihinize göre Uygun.com.tr web adresimiz üzerindende uçak biletlerinizi online olarak kolaylikla satin alabilirsiniz.

 

Ilgili resim

 

Roma ve Osmanli gibi büyük imparatorluklar döneminde eyalet merkezi ve ticaret noktasi hâline gelen Trabzon’da gezilecek yerler arasinda özellikle birçok tarihi yapi sayilabilir. Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan ve M.S. 365-395 yillari arasinda yapildigi düsünülen Sümela Manastiri, muhtesem manzarasi ve mimari yapisi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Iki rahibin rüyalarinda Hz. Isa ve Hz. Meryem’i görmesi sonucunda insa edilen bu akil almaz yapi, mimarisi ile ülkemizdeki en nadide tarihi yapilar arasindadir. Trabzon’un merkezinde bulunan Trabzon Kalesi ise sehirdeki diger görülmesi gereken yerlerden biridir. Sehrin en yüksek tepesinde yer alan ve Osmanli döneminde insa edilen kale, bir tarafindan denizi bir tarafindan da yemyesil dogayi seyredebilmenize yardimci olur. Boztepe’de yer alan Kizlar Manastiri, Kaymakli Manastiri, Esiroglu beldesindeki Kustul Manastiri ve Hagaios Savas Kaya Kiliseleri de yine sehirdeki görülmesi gereken yerler arasindadir. Karadeniz bölgesinin tüm özelliklerini gösteren Trabzon ili, Türkiye’nin en büyük sehirlerinden birisidir. Bu ile geldiginiz zaman gezilecek yerlerin çoklugundan sikayet edebilirsiniz. Yorucu bir gezintinin ardindan sehre veda etmek için son bir kez Boztepe’ye çikarak, sehrin özetini seyre dalabilir, müthis manzara karsisindan mükemmel bir noktayla Trabzon gezinizi sonlandirabilirsiniz. Trabzon’a gezmek için gelenlerin ilk ve son ziyaret ettikleri yer olan Boztepe, isletmeleri, manzarasi ve havasiyla Trabzon’a gelenlerin aklini ve gönlünü fetih etmeyi biliyor. Yesiller arasinda kalmis olan tepe, Trabzon ilini kus bakisi seyretmeyi dileyenler için iyi bir mekan.

 

Boztepe

Boztepe’yi ziyaret edenlerin çogu sabah günesin dogusunu izlemek için gidiyor. Oldukça erken vakitte, kendilerini bu müthis manzaradan mahrum birakmak istemeyenler, tesislerin en güzel yerlerinden birini kapmak için geliyorlar. Günesin dogamaya baslamasiyla ilk tesislere günesin sicakliginin ve isiginin vurdugunu görebilirsiniz. Bu güzel manzara esliginde Trabzon kahvaltisini tesislerde yapmanizin büyük bir zevk oldugunu söylemem gerekiyor. Kimileri de günesin batisini izlemek için tesislere akin ediyorlar. Aksam günes batmadan tesislerde oturacak yer bulmak bazen çok zor oluyor. Hatta çok yogun oldugu zamanlarda, oturmak için siraya girmeniz gerekiyor. Trabzon ilini ziyaret edenlerin günesin dogusu ve batisi için geldikleri Boztepe, Karadeniz manzarasini iliklerinde hissetmek isteyenler için ideal bir mekani ifade ediyor.

 

 

Trabzon merkeze bakan Boztepe, Karadeniz’in uçsuz bucaksiz deniz manzarasini da misafirlerine sunuyor. Aksamlari sehrin isiklarinin meydana getirmis oldugu essiz isik gösterisi, sevgilisi veya ailesiyle Trabzon gezisi yapanlarin muhabbetli bir gece geçirmelerini saglayacak ortamin meydana gelmesini sagliyor. Dert, sikinti ve kederlerinizi bir kenara birakarak, Karadeniz üzerinden esen rüzgarlarin serinletici ve rahatlatici etkisine kendinizi birakabilir, kederlerini Karadeniz’e götürmesi için müsaade edebilirsiniz. Oldukça duygu dolu anlar yasayabileceginiz Boztepe, aslinda duygu tepesi olarak adlandirilmaliydi. Sairlerin ve roman yazarlarinin sevgilileri bulusturdugu yer olan Boztepe, Karadeniz ve Trabzon manzarasinin fotografini çekmek isteyenler için ideal bir ortami sunuyor. Mutlaka Trabzon ziyaretinizde planlariniz içerisinde Boztepe olmali. Bu essiz manzaranin Trabzon için tutacaginiz günlük veya hatira defterinizde mükemmel bir yerinin olacagini düsünüyorum. Sadece manzarasinin essiz güzelligiyle insanlari Trabzon’a hayran kalmasini saglayan Boztepe, havasi, çayi, kahvaltisi, isletmeleriyle sizlere güzel bir deneyim yasatiyor.

 

Sümela Manastiri

Trabzon’un Maçka içerisinde yer alan Sümela Manastiri, MS 365-369 tarihleri arasinda yapildigi ön görülmektedir. Kapadokya Kiliseleri’ni andiran yapisi ve içerisinde bulunan odalari ile adeta yasayan bir tarih olma özelligine sahiptir. Sümela, Trabzon’un engin ve uçsuz bucaksiz daglarini manzarasinda saklamaktadir. Manastir, kurulusundan sonra birçok yapim evresi geçirmistir. Bugünkü kalintilardan ana kilise ve çevresindeki küçük hücreler III. Alexios zamanindan kalmadir. Osmanli döneminde padisahlar manastira maddi yardimlarda bulunmus ve vakif olarak fermanlar vermistirler. IV. ve XII. yüzyillarda kutsal suyun yanindaki kava kavugunda kilisenin kurulusu gerçeklesir. XII. ve XVIII. yüzyillarda bati kesimindeki sapel ve hücrelerin, ayazmanin, kitapligin insasi ve fresklerin yenilenmesi, XIX. yüzyilda ise bugün ayakta kalan 5 katli, balkonlu kesis odalarinin ve diger bölümlerin yapimi gerçeklesmistir.

 

 

Ana kilise, birkaç küçük sapel, hücreler, çesme ve kesis odalarindan olusan manastir tam olarak saglam hiçbir yapisi bulunmamaktadir. Özellikle freskler, çok tahribe ugramis, bir bölümü yerlerinden sökülerek çalinmistir. Son devirde yapilan kesis odalari distan saglam görünmesine karsin iç bölümleri tümüyle yikilmistir. Manastir günümüze degin birçok onarim görmüstür. Kültür Varliklari ve Müzeler Genel Müdürlügü 22 Eylül 2015 tarihinden itibaren bir yil süreyle restoran çalismasi baslatacagini ve bu süre zarfinda manastirin ziyarete kapatilacagini duyurmustur.

 

Trabzon Kalesi

Sehir merkezinde bulunan ve sehrin en yüksek kesimlerinde yer alan kale, Trabzon sehrini gözler önüne sermektedir. Yaklasik bir dönümlük araziyi kaplayan kale, mimarisiyle ve sahil boyunca yer yer tesis edilen diger küçük kalelere benzeyen plani ile tipik Bizans kalesi özelligini tasir. Kale küçük yuvarlak kulelerle desteklenmistir.

 

 

Evliya Çelebi Osmanli’nin devsirdigi bu kaleyi su sözlerle ifade etmistir; “Dag tarafinda cehennem kuyusuna benzer bir derin hendegi vardir ki yetmis yedi adam girer. Safî kesme kayadir. Içinde camii, muhafazaci evleri, mahzenleri, cephaneleri vardir.”

 

Vazelon Manastiri

Türkiye’nin ilk manastiri. Kayip kültürün ve gizli maneviyatin besigi olan Vazelon Manastiri görülmesi gereken tarihi yapitlar arasindadir. Sümela kadar meshur olmasa da Vazelon Manastiri, M.S. 270 yilinda insa edilmistir. Incil’de adi geçen Vaftizci Yahya Peygamber’e adanan bu tarihi yapi, bölgedeki en eski manastirdir. 1923 yilinda manastir terk edildikten sonra önemli ölçüde tahribe ugramistir. Yamaç bir alanda bulunan manastira merdivenle çikis saglanir. Merdivenin sonunda manastira girisi saglayan 3,80 m genisliginde, 1,85 m çikintili, üç yönde pencereleri olan kule seklinde bir giris bulunur. Bu bölümden odalara giris saglayan 39 m uzunlugunda, 1,50 m genisliginde bir koridora geçilmektedir. Koridorun her iki tarafinda üçerden alti oda bulunur. Ögrenci ve misafir odalari islevini gören bu odalarin bulundugu kismin üç katli oldugu ve üzerinde iki katli ahsap odalarin yapildigi düsünülmektedir.

 

 

Ögrenci ve misafir odalarinin bulundugu bölümden merdivenle avluya çikilir. Avluda, Sümela manastirinda oldugu gibi kutsal magaranin önünde bir kilise yer alir. Oldukça tahrip olmus kilisenin duvarlari fresklerle bezelidir. Avlunun güneyinde mutfak, yemek salonu ve firinin varligi gözlenir. Kuzey tarafta ise kemerli kalintilar bulunmaktadir. Manastirin tüm cephesi disardan 40,80 m uzunlugunda olup, genisligi de 13 metredir. Manastirin 9 m kuzeyinde yer alan sapel 5×3,50 m boyutlarinda olup girisi batidandir. Iç kisimda yer alan fresklerin oldukça tahrip oldugu görülür.

 

Peristera Manastiri

 

 

Orman kokulari ve essiz derelerin arasinda bulunan Peristera Manastiri, gezerken tarihini hissedip yasayabileceginiz ender bir güzellige sahiptir. Dagin içine oyulmus olan bu yapinin tarihi, yaklasik 1400 yil öncesine dayanmaktadir.

 

Ayasofya Kilisesi

Içerisinde müze bulunduran Ayasofya Kilisesi, pek çok medemniyetin eserlerine ev sahipligi yapmaktadir. Tarihin ve kültürel ögelerin yasatildigi manastir her yil binlerce ziyaretçi tarafindan ziyaret edilmektedir.

 

 

Trabzonda ki gezilecek yerler arasinda bulunan Ayasofya Manastir Kilisesi Konstantinopolis’in Latin Haçli ordulari tarafindan isgal edilmesi sonucu kentten kaçan ve daha sonra (1204) Trabzon Rum Imparatorlugu’nu kuracak olan Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafindan 1250-60 yillari arasinda yaptirilirmistir. Trabzon Rum Imparatorlugunun Osmanli himayesi altinda 1584 yilina kadar kilise olarak kullanilan yapi sultanin emriyle camiye dönüstürülmüstür. I. Dünya Savasi sirasinda Ruslar tarafindan isgal edilen Trabzon’da bu yapi depo ve askeri hastane olarak kullanilmistir. Yapi 1964 yilinda müzeye dönüstürülmüstür ancak 28 Haziran 2013’de tekrar Islam ibadethanesi olarak kullanilmaya baslanmistir.

 

Bölgede meydana gelen bir heyelan sonucunda dere yataginin dogal bir baraj seklinde kapanmasi ile ortaya çikmis olan Uzungöl, Trabzon’daki dogal güzelliklerin basinda gelmektedir. Sehir merkezine yaklasik 100 km. uzaklikta bulunan Uzungöl, bulundugu yöreye de ismini vermistir. Muhtesem orman örtüsü ve dik yamaçlari ile mutlaka görülmesi gereken bir manzaraya sahip olan Uzungöl’de yöre halkinin ve belediyenin de titizligi ile yaban hayati hâlâ sürdürülebilmektedir. Kafkas dag horozu, tilki, ayi gibi yabani hayvanlar hâlâ civardaki ormanlarda hayatlarini sürdürmekte ve bölgenin dogal bir güzellik olmasinda önemli rol oynamaktadir. Altindere Vadisi de Karadeniz’in yemyesil dogasini görebileceginiz ve doga ile iç içe bir seyahat geçirebileceginiz yerler arasindadir. Dik yamaçlari, zorlu yollari ve endemik bitki türleri ile Altindere Vadisi, sehirdeki en çok ilgi gören dogal güzelliklerdendir. Sera deresi üzerinde bulunan Sera Gölü, Akçaabat-Düzkoy yolu üzerindeki Balikli Göl, Çakirgöl daginin kuzey yamacindaki Çakirgöl de diger dogal güzelliklerden bazilaridir. Ancak Trabzon’un dogal güzellikleri arasinda yaylalarini da unutmamak gerekir. Doganin tüm ihtisami ile karsiniza çiktigi Maçka yaylalari arasinda Haldizen, Garester, Lapazan ve Sekersu yaylalari sehirde mutlaka ziyaret etmeniz gereken dogal güzelliklerdendir. Son olarak da teleferik ile sehrin çatisi olarak bilinen Boztepe’ye çikip çayinizi yudumlayarak nefes kesen Trabzon manzarasini seyredebilirsiniz.

 

Uzungöl

 

 

Trabzon’un altin gölü. Daglarin arasinda kalan ve her yil binlerce turistin ziyaret ettigi Uzungöl, gezmek ve manzara esliginde dinlenip, yemek yemek için oldukça ideal bir yerdir. Trabzon Çaykara’da bulunur. Burasi dogal güzelligi ile ön plana çikar. Köy kiyisinda bulunan göl ayni zamanda bölgeye ismini vermistir. Bölgenin Rumca ismi “Saraho”dur. Buradaki ilk yerlesik hayat 1650’den sonra baslar. Gayri Müslimlerin kurdugu 12 hanelik bu yerlesim daha sonra yerini tamamen Müslümanlara birakacaktir.

 

Altindere Vadisi

 

 

Dik yamaçlari, zorlu yollari ve endemik bitki türleri ile Altindere Vadisi, sehirdeki en çok ilgi gören dogal güzelliklerdendir.

 

Çalköy Magarasi

 

 

Dünyanin en uzun ikinci magarasi olarak görülen ve yaklasik 8 milyon yilda simdiki hâline ulastigi düsünülen Çalköy Magarasi, oldukça büyük ve görkemli bir magaradir. Büyüleyici yapisi ve dogal formu ile keyifli bir yolculuk yapabileceginiz magara, Düzköy ilçesinde bulunmaktadir.

 

Sera Gölü

 

 

Sera deresi üzerinde bulunan Sera Gölü, ziyaretçilerin ugrayip çay içtikleri ve manzara esliginde fotograf çektirdikleri dogal güzellikler arasinda yer almaktadir.

 

Trabzon’da Alisveris

Trabzon Kemeralti Çarsisi, sehrin en eski ve tarihi çarsisidir. El isçiligi ile yapilmis malzemeleri, hediyelik esyalari ve en önemli bakir ustalarinin yapmis oldugu hamam taslarini, ibrikleri, en ince ayrintisina kadar islenmis bakir ürünleri bulabilirsiniz. Giyim, taki ve aksesuar gibi esyalari bulabileceginiz bu çarsida ayni zamanda yöreye özgü kumas türlerini, yöresel ve geleneksel kiyafetleri ve turistik esya çesitlerini de satin alabileceginiz büyük bir alisveris merkezi gibidir. Sehir merkezinde bulunan Trabzon Bedesten Çarsisi da yine, birçok zanaat ustasinin el emegi ürünlerini, bölgeye özgü kumas çesitlerini bulabileceginiz bir baska tarihi yapidir. Içerisinde rahatlikla alisveris yapabileceginiz gibi yöresel lezzetleri tadabilmeniz için restoranlar da bulunmaktadir. Çeyiz ürünleri, altin-gümüs taki setleri ve daha birçok yöresel turistik esyayi bu tarihi mekanlarda bulabilirsiniz. Ayrica, eskiden Ruslarin birbirinden ilginç ürünleri sattigi; günümüzde ise yerel halkin yöresel ürünlerini bulabileceginiz Rus Pazari da alisveris yapilabilecek açik mekanlardandir. Büyük sehir hayatina alismis ve AVM kültürü ile büyümüs olanlar için de Trabzon’da birçok seçenek yer almaktadir. Forum Trabzon, Trabzon Cevahir Outlet, Varlibas Atapark AVM ve Mirapark AVM, sehirdeki büyük AVM’ler arasindadir. Gezmek, soluklanmak veya bir seyler yiyip içmek için kullanabileceginiz bu mekanlarda ayni zamanda yöresel esyalari da bulabilirsiniz. Aybike Sanatevi ve Karun Hazinesi El Sanatlari Ustasi gibi mekanlar da yine el yapimi esyalari, bakir ürünleri, hali-kilim gibi hediyelikleri bulabileceginiz yerler arasindadir. Sehrin maharetli ustalari tarafindan yapilan bakir esyalari ve ince islemeli altin taki setlerini birçok farkli yerde bulabilirsiniz.

 

Kültür & Sanat

Çaglari asan tarihi ve büyük imparatorluklara ev sahipligi yapmis dokusu ile Trabzon, kültür-sanat konusundaki girisimleri ve geleneksel etkinlikleri ile sehirdeki kültür hayatini canli tutmaktadir. Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde yil boyu düzenlenen resim sergileri, yine Devlet Tiyatrosu ve özel tiyatrolar tarafindan sergilenen tiyatro oyunlari ve arkeolojik müzeleri ile Trabzon, halkin ve ziyaretçilerin kültür ve sanat ile bulusmasini saglamaktadir. Yüzyillar boyunca seyyah ve arastirmacilara ev sahipligi yapmis Ayasofya Müzesi, 19. Yüzyil’da yaptirilan ve su an müze olarak ziyaretçilere açilan Atatürk Köskü, milli mücadele yillarinda karargah olarak kullanilan Trabzon Müzesi ve sehrin spor faaliyetlerindeki basarilarinin sergilendigi Trabzonspor Müzesi, tarihi ve sanati bir arada görmeyi seven ziyaretçileri agirlayan mekanlardir. Sehirde gezilebilecek sanat ve kültür mekanlari oldugu gibi uluslararasi ve ulusal festivaller de düzenlenmekte ve sanat severlerin ilgisini çekmektedir. 40. kez düzenlenen Trabzon Sanatçilari Geleneksel Plastik Sanatlar Sergisi, sehirdeki ustalarin elleriyle yaptigi plastik esyalarin sergilendigi bir sergidir. Ayrica, Uluslararasi Maçka Sümela Kültür ve Sanat Festivali de sehirde düzenlenen bir diger önemli etkinliktir. Ziyaretçilere Maçka’nin kültürel yapisini ve Sümela’nin tarihi önemini vurgulamak için düzenlenen etkinlik, yurt disindan da birçok ziyaretçiye ev sahipligi yapmaktadir. Karadeniz’in en önemli illerinden biri olan Trabzon, “Ben Seni Sevdigimi”, “Çayeli’nden O Yana”, “Didou Nana” gibi birçok ünlü türkünün de ana vatanidir. Kemençe’nin vatani, horonun merkezi olan kenti ziyaret ettiginizde bir konsere ya da etkinlige giderek yörenin enfes müzik kültürüyle tanisabilirsiniz.

 

Trabzon Mutfagi

Trabzon denildiginde akla; hamsi, misir, lahana ve fasulyeden yapilan yemeklerin yani sira pideler ve tursu çesitleri gelir. Birçok farkli kültürün bulustugu sehir, zengin bir mutfaga sahiptir. Ancak Trabzon mutfaginda en çok göze çarpan yemek çesitleri hamsiden yapilanlardir. “Hamsinin 40 farkli çesidi yapilir.” diye anilan sehirde; hamsi tava, hamsi bugulama, hamsi pilavi, hamsi çorbasi, hamsi köftesi, hamsi dolmasi ve hamsi mücveri gibi pek çok yöresel lezzet bulunmaktadir. Karadeniz’e kiyisi olan ve balikçilik yapilan sehir, hamsinin hemen her türlü tarifinin pisirildigi farkli bir yemek kültürü gelistirmistir.

 

Trabzon mutfaginda hamsi disinda diger bir önemli besin kaynagi da misirdir. Misir ve misir unu, pek çok farkli yemegin ana malzemesini olusturur ve bunlarin basinda da misir ekmegi gelir. Ayrica, Trabzon ekmegi de yöreye özgü olup tas firinda pisirilen ve uzun süre taze kalan bir ekmek çesididir. Sadece bunlar ile sinirli kalmayan Trabzon mutfagi, pide çesitleri ile de damaklarda enfes bir tat birakir. Kiymali, peynirli ve bol yagli pide çesitleri, yöreye özgü pisirilme ve yapilis tarzi ile leziz bir yemek seçenegi olusturur. Etli lahana sarmasi, kara lahana yemegi ve lahana dolmasi da yine yöre mutfagina özgü lezzetler arasindadir. Uzungöl geziniz sirasinda her ögünde tercih edebileceginiz, misir unundan yapilan hasil; ispanak ve pazi ile hazirlanan iç hogiç; fasulye kavurmasi; tereyagi ile yapilan ve harika bir lezzete sahip olan muhlama ve yapildigi bölgenin adini almis olan Akçaabat köftesi de bagimlilik yaratan enfes Trabzon yemekleri arasinda yer almaktadir.

 

Özel Günler ve Festivaller

Sene boyunca yapilan birçok festival ve etkinlik ile Trabzon, Karadeniz Bölgesi’ndeki önemli cazibe merkezlerinden biridir. Sehrin tamamina yayilmis festivaller, sehir merkezinde yer alan tiyatro ve sinema etkinlikleri ve doga ile iç içe yapilan yayla senlikleri, sehirdeki önemli etkinliklerdendir. Özellikle yayla senlikleri, yerli ve yabanci birçok turistin sehre akin etmesini saglamaktadir. Mayis ayinin ilk pazar günü Hidirellez Bahar Bayrami ile baslayan etkinlikler, yil boyunca farkli ilçelerde ve köylerde devam eder. Akçaabat Uluslararasi Müzik ve Halk Oyunlari Festivali-Geleneksel Hidirnebi Yayla Senligi etkinligi sehirdeki önemli festivaller arasinda yer almaktadir. Ayni zamanda Uluslararasi Maçka-Sümela Kültür Festivali de ünlü konuklari ve yogun ilgi sayesinde sehirdeki en etkili festivaller arasindadir.

 

Yesilin ve doganin essiz bir sekilde görüldügü Trabzon’da hemen her bölgede farkli yayla senlikleri düzenlenmektedir. Tertemiz havanin, bol oksijenin, yemyesil doganin ve eglencenin bir arada bulundugu etkinlikler; Tasköprü Yayla Senlikleri, Sisdagi Senlikleri, Liser Yaylasi Senligi ve Alaca Yaylasi Senligi basta olmak üzere farkli birçok yerde gerçeklesmektedir. Trabzon Büyüksehir Belediyesi ve Trabzon Valiligi tarafindan geleneksel oyunlarin, yöreye özgü danslarin ve Karadeniz türkülerinin can verdigi etkinliklerde farkli spor karsilasmalari da gerçeklestirilmektedir. Ayrica, dagcilik, trekking aktiviteleri, yamaç parasütü ve safari gezileri de yine Trabzon’daki festivallerde ragbet gören etkinlikler arasindadir. Findik ve Karayemis Festivali, Ekmek ve Kültür Festivali ve Kesan Balikçilik Festivali de bölgedeki yemek kültürü üzerine düzenlenen farkli etkinliklerdendir.

 

Konaklama

Sehirde ziyaret amaciniza göre tercih edebileceginiz farkli konumlarda ve fiyat araliklarinda pek çok konaklama yeri bulunmaktadir. Sehir merkezinde konaklamak isteyenler, Zorlu Grand Hotel, Usta Park Otel ve Aksular Otel gibi otelleri tercih edebilirler. Yine sehir merkezinde bulunan Horon Hotel, Trabzon Yali Park Hotel, Fengo Hotel & Spa gibi seçenekler de sehre ziyaret için gelenleri agirlamaktadir. Trabzon’un merkezinde yer alan bu otellerde konaklayarak sehir merkezini gezebilir; daha önce behsi geçen çarsilarinda alisverisinizi yapabilir ve farkli bütçelere uygun pek çok otel seçenegi ile tatilinizi daha keyifli ve konforlu bir hâle getirebilirsiniz. Ancak, sehre gelis amaciniz yaylalari gezmek, Karadeniz’in essiz dogasi ile bulusmak ve tertemiz havada cigerlerinizi oksijen ile doldurmaksa o zaman dag evleri ve özel yayla konaklarinda konaklamanizi öneririz. Maçka’da bulunan ve özel bir kamp alani olan Livera Camping, Maçka yaylalarini gezmek ve Sümela Manastiri’ni ziyaret etmek isteyenlerin konaklayabilecegi, dogayla iç içe bir tesis olarak yer almaktadir. Akçaabat’ta bulunan ve Hidirnebi Yaylasi’nin essiz dogasi ile iç içe olan Hidirnebi Yaylakent Tesisleri de doga severlerin ilgisini çekebilecek konaklama yerlerindendir. Yomra’da bulunan Butik Yomra ve Özbirlik köyündeki Sifter Yayla Evi de size essiz bir konaklama imkani sunmaktadir. Birçok farkli seçenek sayesinde ister sehir merkezindeki otellerde konaklayarak Trabzon gezinizi tamamlayabilir; isterseniz de yayla evlerinde, kamp alanlarinda kalarak doga ile iç içe bir sehir gezisi yapabilirsiniz.

 

Yapmadan Dönmeyin

Akil almaz mimarisi ve essiz manzarasi ile Sümela Manastiri’ni ziyaret etmek.Doganin tüm ihtisamini sergiledigi Uzungöl ve Sera Gölü’nü görmek.

Ayasofya Müzesi, Trabzon Kalesi ve Atatürk Köskü gibi yerleri gezmek.

Boztepe’ye çikip çay içerken sehir manzarasini seyretmek.

Tertemiz havaya ve essiz manzaraya sahip Trabzon yaylalarini görmek.

Birbirinden lezzetli yöresel lezzetlerin tadina bakmak.

Tarihi çarsilarindan bakir isleme esyalari, telkari gümüs takilari, yöreye özgü kumaslari ve hediyelik esyalari almak.